Tabela da Aydınlatma Teknikleri ve Doğru Aydınlatma Yöntemleri

Tabela da Doğru Aydınlatma Yöntemleri

 İstanbul Reklam Tabela olarak bu yazımızda tabelanın doğru aydınlatma tekniklerini ele alacağız.

Öncelikle firmanıza ışıklı tabela yaptırmak istediniz peki aydınlatma sisteminin nasıl olacağını da düşündünüz mü? Birçok tabelacı müşterilerine fiyat verir iken en düşük fiyatı vererek sipariş alacağını düşünür yanlış ve kalitesiz aydınlatma ürünü tercih ettiğinde kızgın müşteri ve kötü reklam olacağını da düşünmelidir.

Geçtiğimiz yıllarda en çok aydınlatma ürünü olarak florasan lambalar kullanılırdı neyse ki led teknolojisi geliştikçe daha işlevsel ve sektörel ürünler piyasaya çıktı. Tabela da led kullanımı tabela modeline göre değişkenlik göstermelidir. Led aydınlatma da led mesafe ister yani en az 7-8 cm derinlik ister ki gölge ya da yansıma kusurları olmasın. İç mekan ve dış mekan olarak ledler iki ye ayrılır. İç mekan ürünlerin başında şerit ledler gelir. Fiyatları uygun ancak kaliteleri orta seviyededir ki arıza durumu en çok olan ürünlerdir. Şerit ledler dış hava koşullarına dayanıksızdır aşırı ısınma ve şase yapma en çok karşılaşılan arıza nedenleridir. Dış mekan şerit ledler de mevcut ancak üzerindeki şeffaf silikonu kısa sürede sararma yapar ve ışığı beyaz ise sarı tonlarda çıkarmaya başlar suya biraz daha dayanıklı olsa da ısıdan dolayı arıza verebilir. İstanbul reklam tabela olarak biz şerit led ürünlerini iç mekanda dahi olsa kullanma taraftarı değiliz neden mi? Arıza durumunda hem müşterimizi mağdur etmek istemiyoruz hemde tabela yı söküp tamiratını yapıp tekrar montajı zaman, emek ve para kaybı bu yüzden garantili geniş açı mercekli modül ledleri kullanma ihtiyacı duyuyoruz. Ayrıca şerit led genellikle endirekt yani dik aydınlatma sağlar ama bizim tercih ettiğimiz lensli modül ledler ki geniş açıları sayesinde daha çok aydınlatma sağlar.

Modül ledler de kendi içerisinde modelleri vardır.

1)Enjeksiyonlu modül led: Endirekt yani dik açılı ledledir dar alanlarda kullanımı uygundur ki artık çok kullanılmıyor. Modül ledlerin en eski teknolojisi ile üretilmektedir. Çipleri 0,72 watt gücü, alüminyum soğutmasının olmaması  ve dik açı lensi nedeniyle kullanımı azalmıştır. Dışı plastik enjeksiyon ile kapatılarak suya dayanıklı hale getirilse de ışık gücü düşük ve kabloları ince yani zayıftır.

2)Geniş açı Mercekli modül led: Günümüzde en çok kullanılan ve arıza oranı en az olan üründür. Alüminyum levhaları sayesinde ısıyı dışarı atar, plastik enjeksiyonu ile su geçirmez ömrü ortalama 5 yıl rahatlıkla kullanılır belki de daha fazla. 1,5 watt enerji harcar iken geniş açısı ve ışık şiddetinin yüksek olması sayesinde güzel bir aydınlatma sağlar. 4-5 cm ara ile dizilir.

3) Geniş açı Mercekli kare modül led: Zemin aydınlatmalı ürünlerde kullanılır ki gölge olmasın. Genellikle ledbox ya da zemin aydınlatmalı vinil, pleksi tabelalarda tercih edilir.8 cm ara ile dizilir.

Tabelada aydınlatmada led döşenen alan led renginde boyanır ya da folyo uygulanır ise ışık şiddeti yansıması ile %20 daha aydınlık olur. Tabela arızalarında genellikle şeritledler arızalanır. Tamiri ise yeni ledler ile mümkündür. Modül led arızası nadir olur ki genellikle bağlantı noktasının doğru yapılmaması ya da güç kaynağı arızasındandır.

Call Now Button
GÖNDER
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?